Strefa wiedzy

rolniczka z prosięciem

Najczęstsze błędy żywieniowe w hodowli trzody chlewnej

Dostarczanie odpowiedniej ilości jakościowej paszy to podstawa utrzymywania zdrowej i produktywnej hodowli. Przedstawiamy garść wskazówek dotyczących optymalizacji mieszanek paszowych dla trzody chlewnej oraz podpowiadamy, jakich błędów żywieniowych należy unikać.

prosię i locha po porodzie

Jak odbudować kondycję lochy po porodzie?

Właściwie odżywiona i przebywająca w odpowiednich warunkach locha jest gwarantem wydania na świat udanego miotu. Opłacalność produkcji zależy od płodności lochy i liczby młodych utrzymanych przy życiu. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma kilka pierwszych tygodni przed porodem oraz po porodzie.

Bioasekuracja

Rolą bioasekuracji jest stworzenie środowiska maksymalnie wolnego od drobnoustrojów chorobotwórczych i zapewnienie biologicznej ochrony fermy przed rozprzestrzenianiem się patogenów. 

Dlaczego należy gromadzić dane o wydajności gospodarstwa?

Wszyscy jesteśmy świadomi, że prowadzenie produkcji trzody chlewnej bez ciągłego pozyskiwania informacji, jest dzisiaj niemożliwe. Mimo to wielu producentów nadal nie monitoruje swoich wyników hodowlanych w sposób rzetelny i regularny.

Żywienie loch karmiących – najważniejsze kwestie

Odpowiedni skład i dawkowanie paszy dla loch karmiących ma wpływ nie tylko na kondycję macior, ale także prosiąt. Bardzo ważne są również warunki, w których przebywają lochy. Odpowiednie zapewnią właściwy pobór paszy.